Hotele pracownicze kojarzą nam się z ponurymi, brzydkimi i nudnymi obiektami noclegowymi bez dodatkowych udogodnień. Na szczęście ten trend zmienia się w bardzo szybkim tempie. Międzynarodowe korporacje wysyłając swoich pracowników na delegacje krajowe i zagraniczne, coraz częściej wybierają dla nich oryginalne noclegi w Polsce. Po pierwsze bywają dostępne w całkiem atrakcyjnych cenach, a po drugie mogą stanowić tak zwany benefit, czyli pozapłacowy dodatek motywacyjny, zwłaszcza dla zatrudnionych poza naszym krajem.
Wyjazdy pracownicze jako dodatkowe benefity w firmie
Panujący obecnie w Polsce rynek pracownika, czyli większa ilość ofert pracy niż ludzi do potencjalnego zatrudnienia oraz ogromne trudności w przeprowadzeniu rekrutacji powodują, że pracodawcy wzajemnie prześcigają się w sposobach na wyróżnienie swojego ogłoszenia. Robią to zazwyczaj podnosząc wysokość wynagrodzenia oraz wprowadzając dodatkowe benefity pracownicze do systemów motywacyjnych. Wśród najpopularniejszych z nich znajdują się karty sportowe, programy kafeteryjne i kulturalne, paczki świąteczne, pakiety medyczne oraz ubezpieczeniowe, a także urlopowe i wypoczynkowe świadczenia, jak wczasy pod gruszą lub weekendy finansowane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Te ostatnie coraz częściej organizowane są w nietypowych hotelach w Polsce.
Kiedy firma potrzebuje oddelegować pracownika do polskiego oddziału przedsiębiorstwa przy organizowaniu mu noclegu, zwraca uwagę przede wszystkim na niskie koszty oraz bliskie położenie hotelu względem miejsca pracy. Okazuje się, że nietypowe noclegi w Polsce mogą spełniać wspomniane wymagania. Mowa na przykład o położonym w centrum miasta hostelu kapsułowym, który jest bardzo popularnym rozwiązaniem w Japonii, czy urządzonym pokoju hotelowym w stylu Alicji z Krainy Czarów albo Szeherezady. Zapewne każdy pracownik doceni możliwość spędzenia nocy w tak magicznym miejscu i w przyszłości będzie chętniej się zgadzał na opuszczenie swojego stałego miejsca pracy oraz domu.
Sposób na motywację pracowników
Coraz częściej przedsiębiorcy oczekują od swoich pracowników nieszablonowości w działaniu i wykonywaniu obowiązków. Wśród dużych, zagranicznych przedsiębiorstw nowym trendem jest organizowanie warsztatów, które mają za zadanie pobudzić w zatrudnionych osobach kreatywność. Aby takie zajęcia miały sens, są zazwyczaj organizowane w wyjątkowych, niezwykłych miejscach. Pracodawcy wierzą, że taka inwestycja szybko się zwróci w postaci dobrze pracującego, pomysłowego i zadowolonego pracownika, który wróci do pracy wypoczęty, zadowolony i z pełną głową nowych, dobrych pomysłów. Zdarza się, że na tego typu wyjazd wybierają nietypowe hotele w Polsce, jak na przykład imitujące domek Hobbita, zlokalizowane na drzewach lub na wodzie, a nawet urządzone w carskim, czy bajkowym stylu.
Niektóre ośrodki oferujące miejsca noclegowe, także mają problem z utrzymaniem obiektu poza sezonem. Część ponoszonych przez nich kosztów jest stała, a w niektórych miesiącach nie przyjeżdżają do nich żadni goście lub jest ich po prostu za mało. Niektóre z nich, nie obniżając standardów, zamieniają się w tymczasowe hotele pracownicze. To świetny pomysł, na którym korzystają obie strony: właściciele tego typu miejsc oraz firmy i ich pracownicy. Ci pierwsi zarobią na pokrycie kosztów stałych i rozreklamują miejsce, a drudzy ulokują oddelegowane do pracy w innym mieście lub kraju osoby w wyjątkowych okolicznościach przyrody czy w nietuzinkowo urządzonych pomieszczeniach.
Wyjątkowe noclegi
Osoby, które często wyjeżdżają w delegacje w ramach wykonywania swoich obowiązków dobrze wiedzą, jak męczący, trudny i często samotny styl życia prowadzą. Jeśli ktoś w ciągu roku spędza więcej nocy w obcym miejscu niż we własnym domu z powodu pracy, powinien twardo negocjować nie tylko wysokość swojego wynagrodzenia, ale także standardów hoteli, w których będzie regularnie nocował. Wyjątkowe noclegi w Polsce takie, jak na przykład w kopalni soli, mongolskiej jurcie, wiatraku, czy domku bajkowych Muminków mogą stanowić dla pracownika solidną rekompensatę ciągłego podróżowania i przebywania poza domem bez najbliższych.